logo
kriterij

витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во Манголд?


Манголд содржи 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои ферментирани сирења имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои слатководни риби имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои птици имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои морските риби имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои млеко има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месо има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои месни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои масти и масни супстанции имаат најмалку на Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку Витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои живина има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои живина јајца имаат најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кои еленово има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 ВО ХРАНА Кои еленово има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмногу витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Која храна има најмалку витамин Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б2?
>> Витамин Б2 во храна Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Б2?


види исто така:

Диета без фосфор Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку фосфор?
Минерали во Храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку минерали?
ВИТАМИН Б6 во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Е?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку витамин Ц?
Витамини во Храна кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини?
ВИТАМИН Е ВО ХРАНА Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин Е?
Храна богата со натриум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу натриум?
ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


грав (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
гуска црниот дроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко месо рифови ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бел рафиниран шеќер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
мајонезот (купени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кајсија (сушени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
меласа ( исхрана - калории, витамини, минерали )
есетра ( исхрана - калории, витамини, минерали )
караница (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешки џигер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (чипс) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
козјо сирење (во просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овци рамо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
бонбони - торта (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Liverwurst ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Здрава храна - Калории. Колку калории има во грав (сува)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во гуска црниот дроб?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во пилешко?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во телешко месо рифови?
ХРАНА - Јаглехидратите. Колку јагленихидрати има во бел рафиниран шеќер?
В витамини во храната. Колку витамин Ц или аскорбинска е таму во сируп?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more