logo
kriterij

Калиум во храната. Колку калиум е таму во Манголд?


Манголд содржи 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

Манголд содржи:

- 27.00 калории (Манголд - Храна 100g)

- 5.10 г јаглехидрати (Манголд - Храна 100g)

- 0.20 g маст (Манголд - Храна 100g)

- 1.20 g Протеини (Манголд - Храна 100g)минерали

Манголд содржи:

- 13.00 мг калциум (Манголд - Храна 100g)

- 0.45 мг железо (Манголд - храна 100g)

- 0.00 mg магнезиум (Манголд - Храна 100g)

- 26.00 mg фосфор (Манголд - Храна 100g)

- 205.00 mg калиум (Манголд - Храна 100g)

- 3.00 мг натриум (Манголд - Храна 100g)

витамини

Манголд содржи:

- 0.01 мг Витамин А (ретинол или каротин) (Манголд - Храна 100g)

- 0.40 мг Витамин Б1 (тиамин, Aneurin) (Манголд - Храна 100g)

- 0.05 мг витамин Б2 или рибофлавин (Манголд - Храна 100g)

- 0.00 мг витамин Б6 или пиридоксин (Манголд - Храна 100g)

- 5.00 mg на витамин Ц или аскорбинска киселина (Манголд - храна 100g)

- 0.00 мг витамин Е или токоферол (Манголд - Храна 100g)>> Храна богата со калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои школки, ракови и сл имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои ферментирани сирења имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои ферментирани сирења имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои слатководни риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои слатководни риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои птици имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои птици имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои овошје и овошни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои морските риби имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои морските риби имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои млеко има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои млеко има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месо има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месо има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои месни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои месни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои масти и масни материи имаат најмалку на калиум?
>> Храна богата со калиум Кои житарки и житни производи имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои житарки и житни производи имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои живина јајца имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои живина јајца имаат најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кои еленово има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кои еленово има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Која храна има најмногу калиум?
>> Диета без калиум Која храна има најмалку калиум?
>> Храна богата со калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу калиум?
>> Диета без калиум Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку калиум?


види исто така:

ВИТАМИН Ц во храната Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу витамин Ц?
Диета без магнезиум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмалку магнезиум?
Храна богата со протеини Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу протеини?
ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамини Б6?
Храна богата со натриум кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу натриум?
Храна богата со калиум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калиум?
ВИТАМИН А во храната Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмалку витамин А?
Храна богата со калциум Кои неподготвени - суров зеленчук имаат најмногу калциум?
Диета без Јагленохидрати Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку јагленохидрати?
ВИТАМИН А во храната кој го подготвил - преработен зеленчук имаат најмногу витамин А?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


јаболко (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пастрмка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
соја микроб ( исхрана - калории, витамини, минерали )
магдонос (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
сируп ( исхрана - калории, витамини, минерали )
кравјо млеко, матеница, неварен (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
лук (сијалицата) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелен бибер ( исхрана - калории, витамини, минерали )
еребица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
целер (варен, конзервирана) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јаболка, захаросани конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
желе (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
шума зајак ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пилешко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млеко во прав кравјо, целата засладен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
холандски сирење ( исхрана - калории, витамини, минерали )
репа, корен (суровини) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
маргарин (просек) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Boloney ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )


Калиум во храната. Колку калиум е таму во јаболко (свежи)?
Е витамини во храната. Колку витамин Е или токоферол е таму во пастрмка?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во соја микроб?
Фосфор во храната. Колку фосфор е таму во магдонос (суровини)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во сируп?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во кравјо млеко, матеница, неварен (свежи)?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more