logo
vertikala

Минерали во Храна
Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу минерали?

калциум | железо | магнезиум | фосфор | калиум | натриум


Минерали во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу минерали?


1. бадем (сув)

2. лешник (сув)

3. кајсија (сушени)

4. маслинки (солени)

5. маслинесто зелена (свежи)

6. смокви (сув)

7. орев (сув)

8. кикирики (сув)

9. грозје (сува)

10. датуми, овошје со шеќер

11. датуми (свежи)

12. кајсија (свежи)

13. круши (сув)

14. караница (свежи)

15. смокви (свежи)

16. рибизли, црвена и бела

17. малини (свежи)

18. црни маслинки (свежи)

19. цариградско грозде (свежи)

20. портокал (свежи)

21. грозје (свежи)

22. јагоди (свежи)

23. сливи (свежи)

24. калинка, слатка калинка (свежи)

25. грејпфрут (свежи)

26. ананас (свежи)

27. дуња (свежи)

28. малини (свеж сок)

29. праски (свежи)

30. компот од различни плодови, конзервирана>> Минерали во ХРАНА Кои храни имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои храна има најмалку минерали?

Житарици и житни производи
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои житарки и житни производи имаат најмалку минерали?

месо
>> Минерали во Храна Кои месо има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои месо има најмалку минерали?

деликатеси
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои месни производи имаат најмалку минерали?

еленово
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои еленово има најмалку минерали?

живина
>> Минерали во Храна Кои живина има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои живина има најмалку минерали?

птици
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои птици имаат најмалку минерали?

морски риби
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои морските риби имаат најмалку минерали?

слатководна риба
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои слатководни риби имаат најмалку минерали?

Школки, ракови, итн
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои школки, ракови и сл имаат најмалку минерали?

млеко
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои млеко има најмалку минерали?

Ферментирано млеко, павлака, итн
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои ферментирано млеко, павлака и сл има најмалку минерали?

ферментирани сирења
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои ферментирани сирења имаат најмалку минерали?

живина јајца
>> Минерали во ХРАНА Кои живина јајца имаат минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои poultra јајца имаат најмалку минерали?

Зеленчук и производи од зеленчук
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кој зеленчук и зеленчук имаат најмалку минерали?

Овошје и овошни производи
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои овошје и овошни производи имаат најмалку на минерали?

масни супстанции
>> Минерали во Храна Кои масти и масни супстанции кои имаат најмногу минерали?
>> Минерали во Храна Кои масти и масни материи имаат најмалку минерали?

Шеќери и шеќер деривати
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмногу минерали?
>> Минерали во ХРАНА Кои шеќери и шеќер деривати имаат најмалку минерали?


види исто така:

ВИТАМИН Б6 во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмногу витамин Б6?
Витамин Б2 во храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамин Б2?
ВИТАМИН Ц во храната кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Ц?
ХРАНА ЗА телесната тежина - Калории Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу калории?
Храна богата со јаглени хидрати Кои овошје и овошни производи имаат најмногу јаглехидрати?
Витамини и минерали во храната Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку витамини и минерали?
Витамин Б1 ВО ХРАНА кој го подготвил - преработени овошје имаат најмалку витамин Б1?
Витамини во Храна Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмногу витамини?
Диета без SODIUM Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку натриум?
Диета без калциум Кои неподготвени - свежо овошје имаат најмалку калциум?

видови на храна:


Житарици и житни производи
месо
деликатеси
еленово
живина
птици
морски риби
слатководна риба
Школки, ракови, итн
млеко
Ферментирано млеко, павлака, итн
ферментирани сирења
живина јајца
Зеленчук и производи од зеленчук
Овошје и овошни производи
масни супстанции
Шеќери и шеќер деривати

намирници:


матеница ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (варени, излупени) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
телешко polumasno ( исхрана - калории, витамини, минерали )
чоколадо мешање ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Potatoe (печени во рерна) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
тиква ( исхрана - калории, витамини, минерали )
грозје (сува) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
јагне ( исхрана - калории, витамини, минерали )
црвена пиперка ( исхрана - калории, витамини, минерали )
зелена салата ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Pandied слива конзервирана ( исхрана - калории, витамини, минерали )
елен ( исхрана - калории, витамини, минерали )
краставица ( исхрана - калории, витамини, минерали )
овчо млеко ( исхрана - калории, витамини, минерали )
смокви (свежи) ( исхрана - калории, витамини, минерали )
боровинки, конзервирана задушени ( исхрана - калории, витамини, минерали )
млечно чоколадо ( исхрана - калории, витамини, минерали )
Mallard ( исхрана - калории, витамини, минерали )
пржени Debrecin колбас ( исхрана - калории, витамини, минерали )
никне ( исхрана - калории, витамини, минерали )


витамин Б2 во храна. Колку витамин Б2 или рибофлавин е таму во матеница?
Магнезиум во храната. Колку магнезиум е таму во potatoe (варени, излупени)?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во телешко polumasno?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во чоколадо мешање?
Витамин Б1 во храна. Колку витамин Б1 (тиамин, Aneurin) е таму во potatoe (печени во рерна)?
Витамин Б6 во храна. Колку витамин Б6 или пиридоксин е таму во тиква?
      en af ar az be bg ca cs da de el es et eu fa fi fr ga gl gu he hi hr ht hu hy id is it ja ka ko lt lv mk ms mt nl no pl pt ro ru sk sl sq sr sv sw ta te th tl tr uk vi zh zh(t)
World population food logo
Contact: kontakt@world-population.net
Copyright (C): Online press . All rights reserved.
Editorial board: editorial@world-population.net
Marketing: marketing@world-population.net

We use "Cookies" for better user experience. By proceeding to use this page you approve our Cookie policy.

Close this notice Find out more